Mugav köök hinnas
Köögiuuendamise peale kulub vähemalt 20 000 krooniga, koos köögitehnikaga võib kuluda isegi 50 000 krooni. Köögitehnika integreeritakse tänapäeval mööblisse, sest nii on mugav. Kolimisel seda kööki enamasti kaasa ei võta, kuid korralik köök teenib meid kaua ja võib anda plusspunkte ka elamispinna müümisel või rentimisel.
"Integreeritav köögitehnika pannakse paika millimeetritäpsusega, kuid iga pliit ja külmkapp ei sobi mööblisse integreerida. Pliidi pöördõhk peab tulema uksest ette välja mitte suruma pliidi tagaossa, sealt väljapääsu otsides. Kui ei osata jätta külmkapi ja pliidi taha õhuvahet ning ventilatsioon puudub, pole integreerimisest kasu, pigem kahju," alustas köögijuttu AS Fortem Grupp juhataja Rein Pärnpuu. Fortem Köögid on Jõhvis asuv tehas, kus pannakse kokku suur hulk Eesti kööke. Ka köögimööbli korpused valmistatakse samas tehases, kus uus tipptehnoloogia võimaldab väljasaagimisi ja puurauke teha millimeetrise täpsusega. Fortem Köögid annab oma toodangule ka 2-aastase garantii, mis kehtib, kui ei ole esinenud mööbli väärkasutust.
MÖÖBEL JA EHITUS ÜHEL AJAL
"Köögimööbli valmistamine ja paigaldus on soovitav teha köögi ehitustöödega paralleelselt. Uue köögisisustuse tegemiseks kulub suuremates tehastes kuu kuni poolteist. Suur viga on, kui ehitus lõpetatakse ära ja seejärel hakatakse kööki tellima. Siis tuleb enamus pistikupesasid ja plaatimistöid uuesti teha, mis on tellijale lisakulu," märkis Pärnapuu. Ja loomulikult peaks seinad-põrandad loodis olema. Seina plaatimistööd tuleks Pärnpuu sõnul teha alles mööbli paigaldamisel.
Kui klient tuleb salongi kööki tellima, peaks kaasas olema köögi plaan, kuhu on märgitud kanalisatsioonitoru, ventilatsiooniava, ukse ja akna asukoht.
ÕIGE PAIGALDUS TÄHTIS
Kööki tellides on mõttekas lasta see ka asjatundjate poolt paigaldada. Hinnalisa tuleb küll keskmiselt 7-8% sisustuse hinnast, kuid nii toimides võib olla kindel, et kraanikausi ja tööpinna vahe on hermeetiliselt täidetud, plaadid seinal korrektselt ning ahju ja külmkapi taha ei hakka tekkima niiskust.
OLULISED DETAILID
Kööki tellides tuleks pöörata tähelepanu ka detailidele - mis materjalist ja värvi on kappide sisu ja tagasein, missuguseid hingesid ustel kasutatakse, kas valgustid on sisse integreeritud, kuidas sahtlid ja kapiuksed käivad. "Vahel ei arvestata täispuite uksi tellides, et puit mängib, see pole homogeenne materjal, vaid PVC kilega kaetud uks on alati täpselt selline nagu näidisel näha," rääkis puidusüü omapärast Zalong Köögid omanik Aivo Sova.
"Üks viimase aja uuendusi on clip hinged, mis kergendavad perenaise tööd. Nendega on uksi lihtne kappide või uste puhastamiseks eemaldada," demonstreeris Pärnapuu, kui lihtsalt selle hinge pealt ukse maha saab.
Ja kui varem pandi melamiinist servakante, siis nüüd kasutatavad ABS kandid on palju vastupidavamad ja Pärnapuu sõnul praktiliselt löögikindlad.
KIIRE ELUSTIIL JA KÄEPÄRANE MÖÖBEL
Soositud on töösaarekesed ja köögimööbel, kus tööpinna all asuvad kapid on asendatud laiade sahtlitega. Neist on esemeid mugav võtta, kui lai kapiuks ei jää ette.
Pärnapuu sõnul kasutatakse rohkem ka avatud riiuleid, enam ei panda tervet seina kappe tihedalt täis. Riiulite ette on võimalik panna ka külgedele või alt üles avanevad liigenduksi.
Sova märkis, et elustiil on muutunud kiiremaks ja just seoses sellega on hästi läbimõeldud köögid hinda läinud. Tema kogemuste põhjal on Eesti inimene kvaliteedi ja disaini suhtes pigem nõudlikum, kui teised põhjamaalased.
KAI ILUSTRUMM